OTC Sports
OTC = Outwork The Competition!
Hammond, LA
Chappapeela Sports Park
We Big Tyne II - SOLD OUT!
Oct 28-29
70 Total Teams
Game # Day/Time Field Team vs Team
Game #1 Saturday 9:00 AM Field #9 6 Southeastern LA Lions vs 22 Dominators
Game #2 Saturday 10:15 AM Field #9 11 LA Steal vs 5 Southeastern LA Lions
Game #3 Saturday 11:30 AM Field #9 3 Dominators vs 13 LA Steal
Game #4 Saturday 12:45 PM Field #9 13 Northshore Pelicans vs 13 Snappers Baseball
Game #5 Saturday 2:00 PM Field #9 23 Blindriver Bullfrogs vs 20 Northshore Pelicans
Game #6 Saturday 3:15 PM Field #9 14 Snappers Baseball vs 15 Big Easy Walk Ons
Game #7 Saturday 4:30 PM Field #9 14 Big Easy Walk Ons vs 0 Blindriver Bullfrogs
Seed # Team W-L-T RA/RD/RS
  LA Steal 2-0-0 8 / 13 / 14
  Big Easy Walk Ons 2-0-0 14 / 8 / 14
  Dominators 1-1-0 19 / 0 / 10
  Blindriver Bullfrogs 1-1-0 34 / -4 / 7
  Snappers Baseball 0-1-1 28 / -1 / 14
  Northshore Pelicans 0-1-1 36 / -3 / 14
  Southeastern LA Lions 0-2-0 33 / -13 / 11

7U-OPEN Championship Bracket

4 Blindriver Bullfrogs 24
Sunday 9:00 AM
Field #9
1
5 Snappers Baseball 23
2 Big Easy Walk Ons 15
Sunday 10:15 AM
Field #10
2
7 Southeastern LA Lions 5
3 Dominators 7
Sunday 9:00 AM
Field #10
3
6 Northshore Pelicans 19
1 LA Steal 8
Sunday 10:15 AM
Field #9
4
Blindriver Bullfrogs 14
Big Easy Walk Ons 14
Sunday 11:30 AM
Field #9
5
Northshore Pelicans 13
Blindriver Bullfrogs 8
Sunday 12:45 PM
Field #9
6
Big Easy Walk Ons 12
Big Easy Walk Ons
Champion
Game # Day/Time Field Team vs Team
Game #1 Saturday 9:00 AM Field #10 11 LA Outlaws- Sheridan vs 10 LA Nationals
Game #2 Saturday 10:15 AM Field #10 8 Nola Nationals vs 4 LA Outlaws- Sheridan
Game #3 Saturday 11:30 AM Field #10 2 LA Nationals vs 4 Nola Nationals
Game #4 Saturday 12:45 PM Field #10 16 LA Krewe vs 1 La Surge
Game #5 Saturday 2:00 PM Field #10 7 Mudbugs vs 7 LA Krewe
Game #6 Saturday 3:15 PM Field #10 3 La Surge vs 8 Mudbugs
Game #7 Saturday 4:30 PM Field #10 11 Phenoms vs 11 Northshore Prospects
Game #8 Saturday 5:45 PM Field #9 10 Northshore Prospects vs 1 Saints
Game #9 Saturday 5:45 PM Field #10 2 Blindriver Bullfrogs vs 12 Phenoms
Game #10 Saturday 7:00 PM Field #9 17 Saints vs 6 Blindriver Bullfrogs
Seed # Team W-L-T RA/RD/RS
  Nola Nationals 2-0-0 6 / 6 / 11
  LA Krewe 1-0-1 8 / 7 / 14
  Mudbugs 1-0-1 10 / 5 / 14
  Northshore Prospects 1-0-1 12 / 7 / 14
  Phenoms 1-0-1 13 / 7 / 14
  Saints 1-1-0 16 / 0 / 8
  LA Outlaws- Sheridan 1-1-0 18 / -3 / 11
  LA Nationals 0-2-0 15 / -3 / 9
  La Surge 0-2-0 24 / -12 / 4
  Blindriver Bullfrogs 0-2-0 29 / -14 / 8

8-AA Championship Bracket

8 LA Nationals 14
Sunday 11:30 AM
Field #10
1
9 La Surge 11
7 LA Outlaws- Sheridan 10
Sunday 12:45 PM
Field #10
2
10 Blindriver Bullfrogs 2
1 Nola Nationals 7
Sunday 3:15 PM
Field #9
5
LA Nationals 4
4 Northshore Prospects 12
Sunday 2:00 PM
Field #9
3
5 Phenoms 4
2 LA Krewe 4
Sunday 3:15 PM
Field #10
6
LA Outlaws- Sheridan 2
3 Mudbugs 5
Sunday 2:00 PM
Field #10
4
6 Saints 13
Nola Nationals 3
Sunday 4:30 PM
Field #9
7
Northshore Prospects 11
LA Krewe 16
Sunday 4:30 PM
Field #10
8
Saints 7
Northshore Prospects 3
Sunday 5:45 PM
Field #9
9
LA Krewe 9
LA Krewe
Champion
Game # Day/Time Field Team vs Team
Game #1 Saturday 9:00 AM Field #11 5 LA BlueClaws vs 11 Mayhem Baseball
Game #2 Saturday 9:00 AM Field #12 14 LA Outlaws-Clement vs 6 Alpha Baseball
Game #3 Saturday 10:50 AM Field #11 11 Crescent City Hooks vs 13 LA BlueClaws
Game #4 Saturday 10:50 AM Field #12 12 LA Knights Mandeville vs 8 LA Outlaws-Clement
Game #5 Saturday 12:40 PM Field #11 4 Mayhem Baseball vs 11 Crescent City Hooks
Game #6 Saturday 12:40 PM Field #12 7 Alpha Baseball vs 13 LA Knights Mandeville
Game #7 Saturday 2:30 PM Field #11 16 LA Lightning vs 7 Slidell Cyclones
Game #8 Saturday 2:30 PM Field #12 2 Southern Cross vs 13 LA Legends
Game #9 Saturday 4:15 PM Field #14 1 Hitmen vs 9 Hammond Yankees
Game #10 Saturday 4:20 PM Field #11 15 Southeastern LA Lions vs 6 LA Lightning
Game #11 Saturday 4:20 PM Field #12 14 Stars and Stripes vs 2 Southern Cross
Game #12 Saturday 5:30 PM Field #14 9 LTG Voodoo vs 0 Hitmen
Game #13 Saturday 6:10 PM Field #11 14 Slidell Cyclones vs 15 LA Hard Hittaz
Game #14 Saturday 6:10 PM Field #12 6 LA Legends vs 13 Saints
Game #15 Saturday 6:45 PM Field #14 6 Hammond Yankees vs 2 St Charles Swingmen
Game #16 Saturday 8:00 PM Field #11 5 LA Hard Hittaz vs 6 Southeastern LA Lions
Game #17 Saturday 8:00 PM Field #12 3 Saints vs 18 Stars and Stripes
Game #18 Saturday 8:00 PM Field #14 3 St Charles Swingmen vs 10 LTG Voodoo
Seed # Team W-L-T RA/RD/RS
  LTG Voodoo 2-0-0 3 / 14 / 14
  Hammond Yankees 2-0-0 3 / 11 / 13
  Stars and Stripes 2-0-0 5 / 14 / 14
  Southeastern LA Lions 2-0-0 11 / 8 / 13
  LA Knights Mandeville 2-0-0 15 / 10 / 14
  LA Legends 1-1-0 15 / 0 / 13
  Mayhem Baseball 1-1-0 16 / -1 / 11
  Crescent City Hooks 1-1-0 17 / 5 / 14
  LA Outlaws-Clement 1-1-0 18 / 3 / 14
  LA Hard Hittaz 1-1-0 20 / 0 / 12
  LA Lightning 1-1-0 22 / 0 / 13
  LA BlueClaws 1-1-0 22 / -4 / 12
  Saints 1-1-0 24 / 0 / 10
  St Charles Swingmen 0-2-0 16 / -11 / 5
  Hitmen 0-2-0 18 / -14 / 1
  Alpha Baseball 0-2-0 27 / -13 / 13
  Southern Cross 0-2-0 27 / -14 / 4
  Slidell Cyclones 0-2-0 31 / -8 / 14

9-AA Championship Bracket

16 Alpha Baseball 9
Sunday 9:00 AM
Field #11
1
17 Southern Cross 8
15 Hitmen 7
Sunday 9:00 AM
Field #12
2
18 Slidell Cyclones 5
1 LTG Voodoo 12
Sunday 12:40 PM
Field #11
9
Alpha Baseball 6
8 Crescent City Hooks 6
Sunday 9:00 AM
Field #13
3
9 LA Outlaws-Clement 5
4 Southeastern LA Lions 13
Sunday 10:50 PM
Field #11
4
13 Saints 1
5 LA Knights Mandeville 4
Sunday 10:50 AM
Field #12
5
12 LA BlueClaws 9
2 Hammond Yankees 8
Sunday 12:40 PM
Field #14
10
Hitmen 7
7 Mayhem Baseball 8
Sunday 9:00 AM
Field #14
6
10 LA Hard Hittaz 7
3 Stars and Stripes 11
Sunday 10:50 AM
Field #13
7
14 St Charles Swingmen 10
6 LA Legends 7
Sunday 10:50 PM
Field #14
8
11 LA Lightning 6
LTG Voodoo 3
Sunday 2:30 PM
Field #11
13
Crescent City Hooks 11
Southeastern LA Lions 10
Sunday 12:40 PM
Field #12
11
LA BlueClaws 13
Hammond Yankees 10
Sunday 2:30 PM
Field #12
14
Mayhem Baseball 11
Stars and Stripes 8
Sunday 12:40 PM
Field #13
12
LA Legends 16
Crescent City Hooks 11
Sunday 4:20 PM
Field #11
15
LA BlueClaws 7
Mayhem Baseball 7
Sunday 4:20 PM
Field #12
16
LA Legends 9
Crescent City Hooks 13
Sunday 6:10 PM
Field #11
17
LA Legends 4
Crescent City Hooks
Champion
Game # Day/Time Field Team vs Team
Game #1 Saturday 2:00 PM Field #16 6 LA Outlaws-Bartee vs 4 Walker Mets
Game #2 Saturday 3:15 PM Field #16 4 Crushers vs 15 LA Outlaws-Bartee
Game #3 Saturday 4:30 PM Field #16 9 Walker Mets vs 3 Crushers
Game #4 Saturday 2:45 PM Field #8 6 LA Mustangs vs 7 Warchiefs
Game #5 Saturday 4:00 PM Field #8 3 Saints vs 4 LA Mustangs
Game #6 Saturday 5:15 PM Field #8 3 Warchiefs vs 4 Ripzz
Game #7 Saturday 6:30 PM Field #8 2 Ripzz vs 3 Saints
Seed # Team W-L-T RA/RD/RS
  LA Outlaws-Bartee 2-0-0 8 / 9 / 13
  Ripzz 1-1-0 6 / 0 / 6
  Saints 1-1-0 6 / 0 / 6
  Walker Mets 1-1-0 9 / 4 / 11
  LA Mustangs 1-1-0 10 / 0 / 10
  Warchiefs 1-1-0 10 / 0 / 10
  Crushers 0-2-0 24 / -13 / 7

11-AA Championship Bracket

4 Walker Mets 2
Sunday 9:00 AM
Field #7
1
5 LA Mustangs 10
2 Saints 21
Sunday 12:40 PM
Field #7
2
7 Crushers 3
3 Ripzz 4
Sunday 10:50 AM
Field #7
3
6 Warchiefs 14
1 LA Outlaws-Bartee 3
Sunday 2:30 PM
Field #7
4
LA Mustangs 11
Saints 5
Sunday 4:20 PM
Field #7
5
Warchiefs 4
LA Mustangs 5
Sunday 6:10 PM
Field #7
6
Saints 3
LA Mustangs
Champion
Game # Day/Time Field Team vs Team
Game #1 Saturday 11:00 AM Field #7 2 LA Nationals White vs 6 LA Knights Mandeville
Game #2 Saturday 11:00 AM Field #8 9 Alpha Baseball Red vs 10 LA Seminoles
Game #3 Saturday 12:15 PM Field #7 4 Inferno vs 5 LA Nationals White
Game #4 Saturday 12:15 PM Field #8 6 LA Express vs 6 Alpha Baseball Red
Game #5 Saturday 1:30 PM Field #7 5 LA Knights Mandeville vs 5 Inferno
Game #6 Saturday 1:30 PM Field #8 4 LA Seminoles vs 3 LA Express
Game #7 Saturday 2:45 PM Field #7 0 Zachary Mustangs vs 9 Pierre Part Pirates
Game #8 Saturday 4:00 PM Field #7 4 Ripzz Orange vs 4 Zachary Mustangs
Game #9 Saturday 5:15 PM Field #7 3 Pierre Part Pirates vs 4 Ponchatoula Athletics
Game #10 Saturday 6:30 PM Field #7 10 Ponchatoula Athletics vs 0 Ripzz Orange
Seed # Team W-L-T RA/RD/RS
  Ponchatoula Athletics 2-0-0 3 / 8 / 11
  LA Seminoles 2-0-0 12 / 2 / 11
  LA Knights Mandeville 1-0-1 7 / 4 / 11
  Pierre Part Pirates 1-1-0 4 / 6 / 10
  LA Nationals White 1-1-0 10 / -3 / 7
  Inferno 0-1-1 10 / -1 / 9
  LA Express 0-1-1 10 / -1 / 9
  Zachary Mustangs 0-1-1 13 / -7 / 4
  Ripzz Orange 0-1-1 14 / -7 / 4
  Alpha Baseball Red 0-1-1 16 / -1 / 13

12-AA Championship Bracket

8 Zachary Mustangs 9
Sunday 9:00 AM
Field #8
1
9 Ripzz Orange 8
7 Inferno 7
Sunday 9:00 AM
Field #16
2
10 Alpha Baseball Red 11
1 Ponchatoula Athletics 13
Sunday 12:40 PM
Field #8
5
Zachary Mustangs 0
4 Pierre Part Pirates 10
Sunday 10:50 AM
Field #8
3
5 LA Nationals White 2
2 LA Seminoles 12
Sunday 12:40 PM
Field #16
6
Alpha Baseball Red 5
3 LA Knights Mandeville 9
Sunday 10:50 AM
Field #16
4
6 LA Express 2
Ponchatoula Athletics 5
Sunday 2:30 PM
Field #8
7
Pierre Part Pirates 2
LA Seminoles 4
Sunday 2:30 PM
Field #16
8
LA Knights Mandeville 1
Ponchatoula Athletics 3
Sunday 4:20 PM
Field #8
9
LA Seminoles 12
LA Seminoles
Champion
Game # Day/Time Field Team vs Team
Game #1 Saturday 8:00 AM Field #5 4 Mandeville Bandits vs 2 985 Celtics
Game #2 Saturday 10:00 AM Field #5 3 LA Tigers vs 9 Mandeville Bandits
Game #3 Saturday 12:00 PM Field #5 2 985 Celtics vs 6 LA Tigers
Game #4 Saturday 2:00 PM Field #5 11 Gladiators Baseball vs 2 Madisonville Redhawks
Game #5 Saturday 2:00 PM Field #6 5 VooDoo vs 14 Bayou Braves
Game #6 Saturday 4:00 PM Field #5 9 EC Sox Gibert vs 4 Gladiators Baseball
Game #7 Saturday 4:00 PM Field #6 3 Young Guns vs 2 VooDoo
Game #8 Saturday 6:00 PM Field #5 0 Madisonville Redhawks vs 12 Padres 13U
Game #9 Saturday 6:00 PM Field #6 5 Bayou Braves vs 6 LA Nationals
Game #10 Saturday 8:00 PM Field #5 14 Padres 13U vs 0 EC Sox Gibert
Game #11 Saturday 8:00 PM Field #6 7 LA Nationals vs 4 Young Guns
Seed # Team W-L-T RA/RD/RS
  Padres 13U 2-0-0 0 / 14 / 14
  Mandeville Bandits 2-0-0 5 / 8 / 11
  LA Nationals 2-0-0 9 / 4 / 13
  Young Guns 1-1-0 9 / -2 / 7
  Bayou Braves 1-1-0 11 / 6 / 12
  Gladiators Baseball 1-1-0 11 / 2 / 11
  LA Tigers 1-1-0 11 / -2 / 9
  EC Sox Gibert 1-1-0 18 / -2 / 7
  985 Celtics 0-2-0 10 / -6 / 4
  VooDoo 0-2-0 17 / -8 / 7
  Madisonville Redhawks 0-2-0 23 / -14 / 2

13-AA Championship Bracket

8 EC Sox Gibert 3
Sunday 9:00 AM
Field #5
1
9 985 Celtics 6
7 LA Tigers 9
Sunday 9:00 AM
Field #6
2
10 VooDoo 0
6 Gladiators Baseball 2
Sunday 11:00 AM
Field #6
3
11 Madisonville Redhawks 3
1 Padres 13U 5
Sunday 1:00 PM
Field #5
5
985 Celtics 3
4 Young Guns 9
Sunday 11:00 AM
Field #5
4
5 Bayou Braves 4
2 Mandeville Bandits 0
Sunday 1:00 PM
Field #6
6
LA Tigers 4
3 LA Nationals 8
Sunday 3:00 PM
Field #6
7
Madisonville Redhawks 5
Padres 13U 7
Sunday 3:00 PM
Field #5
8
Young Guns 2
LA Tigers 13
Sunday 5:00 PM
Field #6
9
LA Nationals 10
Padres 13U 2
Sunday 7:00 PM
Field #6
10
LA Tigers 4
LA Tigers
Champion
Game # Day/Time Field Team vs Team
Game #1 Saturday 8:00 AM Field #6 2 LA Knights Mandeville 13U vs 3 Alpha Baseball
Game #2 Saturday 11:30 AM Field #15 5 LA Tigers vs 1 LBA Naturals
Game #3 Saturday 10:00 AM Field #6 6 Rockets Baseball vs 11 LA Knights Mandeville 13U
Game #4 Saturday 1:15 PM Field #15 3 LA Knights Mandeville 14U vs 2 LA Tigers
Game #5 Saturday 12:00 PM Field #6 6 Alpha Baseball vs 7 Rockets Baseball
Game #6 Saturday 3:00 PM Field #15 8 LBA Naturals vs 4 Westbank Roughnecks
Game #7 Saturday 4:45 PM Field #15 5 Westbank Roughnecks vs 0 LA Knights Mandeville 14U
Seed # Team W-L-T RA/RD/RS
  LA Tigers 1-1-0 4 / 3 / 7
  LA Knights Mandeville 14U 1-1-0 7 / -4 / 3
  Westbank Roughnecks 1-1-0 8 / 1 / 9
  LA Knights Mandeville 13U 1-1-0 9 / 4 / 9
  Alpha Baseball 1-1-0 9 / 0 / 9
  LBA Naturals 1-1-0 9 / 0 / 8
  Rockets Baseball 1-1-0 17 / -4 / 13

14U-OPEN Championship Bracket

4 LA Knights Mandeville 13U 6
Sunday 9:00 AM
Field #15
1
5 Alpha Baseball 2
2 LA Knights Mandeville 14U 11
Sunday 1:00 PM
Field #15
2
7 Rockets Baseball 1
3 Westbank Roughnecks 3
Sunday 11:00 AM
Field #15
3
6 LBA Naturals 1
1 LA Tigers 5
Sunday 3:00 PM
Field #15
4
LA Knights Mandeville 13U 2
LA Knights Mandeville 14U 7
Sunday 5:00 PM
Field #5
5
Westbank Roughnecks 2
LA Tigers 6
Sunday 7:00 PM
Field #5
6
LA Knights Mandeville 14U 5
LA Tigers
Champion

ALL HEAD COACHES WILL GET 1 OTC SPORTS GAME BOONIE HAT!






DOMINGO AYALA WILL BE ON SITE SUNDAY FROM 10:00AM-2:00PM!




WELCOME TO THE #1 EVENTS IN THE SOUTH!

3 GAME GUARANTEE!
2 POOL INTO SINGLE ELIM BRACKET PLAY!
#1 STAFF IN THE  BUSINESS!
#1 AWARDS IN THE BUSINESS!
#1 OVERALL IN THE BUSINESS!
CREATORS OF THE HUGE LAMINATED BRACKET BOARDS!

#1 RINGS IN THE REGION TO CHAMPS & FINALIST! 



EVENT EMAILS LISTING ALL YOU NEED TO KNOW ABOUT PLAYING OTC SPORTS WILL BE SENT OUT ON THE WED BEFORE THE EVENT AFTER THE BRACKETS ARE POSTED.
EVENT EMAILS WILL BE SENT TO THE EMAIL LISTED IN YOUR TEAM DUGOUT THAT WAS ENTERED AT THE TIME YOUR TEAM SANCTIONED.

ANY TEAM WANTING TO LIST ADDITIONAL EMAILS TO YOUR TEAM DUGOUT MAY DO SO BY EMAILING US @ OTCSPORTSCEO@GMAIL.COM.


THANK YOU FOR PLAYING OTC SPORTS!

Click Venue Title For Venue Dates & Info!

19325 Hipark Blvd
Hammond, LA 70404
Open In Maps

Hampton Inn Hammond

401 Westin Oak Drive
Hammond, LA 70403
Visit Site

Courtyard Hammond

1605 South Magnolia Street
Hammond , LA 70403
Visit Site

La Quinta Inn & Suites Hammond

42126 Veterans Avenue
Hammond , LA 70403
Visit Site

Americas Best Value Inn

2010 South Morrison Boulevard
Hammond, LA 70403
Visit Site

Holiday Inn Hammond

1819 SW Railroad Avenue
Hammond , LA 70403
Visit Site